A szatmári sajtó képviselői valamint Ilyés Gyula polgármester és Csehi Árpád megyei tanácselnök is betekintést nyert a borverseny ítészeinek a munkájába szerda délután. Most zajlik ugyanis a Szatmár Megyei Borversenyre nevezett minták bírálása, a hétfői nevezést a keddi előkóstolás követte, majd szerdán megkezdődött a valódi zsűrizés. Az előkóstolás során egy bormintát ki is zártak, ugyanis nem nemes szőlőből készült. Dr. Popa Dorin, a zsűri elnöke egyszerűen úgy fogalmazott: a borral nincs gond, bárki megihatja barátaival a lugas árnyékában, de nem való a minőségi borok közé.
Ennek ellenére a Dr. Popa Dorinból, Csávossy Györgyből, Bencze Zoltánból, Umhauser Valériából és Heizer Mirelából álló szakértői zsűrinek akad dolga: összesen 83 Szatmár megyei és hat, versenyen kívül benevezett Máramaros megyéből származó bormintát kell pontozniuk. A legtöbb minta - szám szerint 19 - Avasújvárosból érkezett, Krasznabéltek 14, Szilágypér 14, Nagykároly 10, Mezőfény 7, Túrterebes és Csomaköz 4-4 mintával vesz részt a megmérettetésen, hogy csak pár települést említsünk.
A zsűri elnöke kis bemutatót tartott a sajtósoknak arról, hogy hogyan is zajlik a borkóstolás, hogyan lehet könnyedén lemérni a bor testességét, mit érezhetünk az illatából, mire következtethetünk az ízéből. Popa Dorin eloszlatta a mulatságos közhiedelmet is, miszerint a jó bor fehér, hideg, sok van belőle, és ingyen van. S bár viccelődött a borral kapcsolatban, amikor komolyra fordult a szó, kiderült határtalan tisztelete és rajongása ezen ital iránt. Megtudtuk: a test az étel, a lélek pedig a bor, amelyek közösen alkotnak egy egységet az étkezésekkor.
Ilyés Gyuláról és Csehi Árpádról is kiderült, hogy értenek a borokhoz és tisztelik a minőséget. A borkóstolást követő kötetlen beszélgetésen többször is elhangzott: jó lenne, ha az éttermek nem csak más megyékből tartanának palackozott bort, hanem lehetőséget kapnának a megye termesztői is arra, hogy a nagyközönség megismerkedjen minőségi boraikkal illetve a városba érkező vendégeket is el lehetne kápráztatni egy-két helyi, a megyére jellemző nedűvel - például a környékünkön is igen ritka bakatorral.